در این مقاله از الماس شمال به کلیات تحصیل در قبرس شمالی می پردازیم و اطلاعاتی را در خصوص مدارس و دانشگاه های قبرس شمالی بیان می کنیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله و مقاله ای دیگر با عنوان “رشته های دانشگاهی و نحوه ی بورسیه گرفتن در دانشگاه های قبرس شمالی” آماده خواهیم کرد، در خصوص مدارس و دانشگاه های قبرس شمالی اطلاعات کامل و کافی را بدست بیاورید.

سیستم مدارس و دانشگاه های قبرس شمالی

قبرس شمالی از مدارس و دانشگاه های زیادی بهره می برد. مدارس بین المللی در کشور قبرس شامل مدارسی با سیستم آمریکایی، انگلیسی هستند. این مدارس از امکانات بسیار خوبی برخوردارند. همچنین قبرس شمالی دارای دانشگاه ها و کالج های بین المللی و شناخته شده در سراسر جهان می باشد.

مدارس و دانشگاه‌‎های قبرس

مقاطع تحصیلی در مدارس و دانشگاه های قبرس شمالی

از سن 6 سالگی دوره ی ابتدایی در مدارس قبرس شمالی آغاز می شود. در این دوره کودکان شما خود را برای یک زندگی اجتماعی مناسب آماده می سازند. در دوره ی ابتدای دانش آموزان دانش ها، مهارت ها، رفتارها و عادات اساسی لازم برای اینکه بتوانند شهروندی مفید در جامعه باشند را در می یابند.

آنها آموزش می بینند تا همکاری، دوستی و عشق را در زندگی بکار ببرند. در 11 سالگی و پس از گذراندن کلاس پنجم دیپلم دوران ابتدایی به دانش آموزان اعطاء می شود.

در مدارس قبرس شمالی پس از دوران ابتدایی دانش آموزان وارد مقطع آموزش متوسطه می شوند. در این دوره دانش آموزان آگاهی و قدرت شناخت مشکلات فردی و اجتماعی را فرا می گیرند و در می یابند که چطور می توان راه حل مناسبی برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه جستجو کرد. مدت زمان آموزش متوسطه در مدارس قبرس شمالی شش سال است.

پس از گذراندن آموزش متوسطه در مدارس قبرس شمالی می توانید از فرصت تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی بهره ببرید. مقاطع تحصیلی در دانشگاه های قبرس شمالی شامل لیسانس، فوق لیسانس و PHD دکتری می باشد.

سالانه دانشجویان فراوانی برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می کنند، دانشگاه بین المللی قبرس و دانشگاه مدیترانه شرقی از جمله دانشگاه های مطرح قبرس شمالی هستند.

مدارس و دانشگاه‌‎های قبرس

زبان تحصیل در مدارس و دانشگاه های قبرس شمالی

در قبرس شمالی مدارس دولتی و خصوصی زیادی فعالیت می کنند که هر دو شکل این مدارس نیز از امکانات مناسبی برخوردار هستند. زبان تحصیل در مدارس قبرس شمالی هم مانند دانشگاه های این کشور به مدرسه ای مربوط می شود که تصمیم به تحصیل در آن دارید.

زبان تحصیل در مدارس دولتی قبرس شمالی اکثراً زبان ترکی است که در کنار این زبان به طور ویژه بر روی زبان انگلیسی دانش آموزان نیز کار میشود. همینطور معمولاً از کلاس پنجم به بالا یادگیری زبان یونانی نیز در مدارس این کشور الزامی خواهد بود.

اما در قبرس شمالی مدارسی وجود دارند که از آنها به عنوان مدارس بین الملل یاد می شود. زبان تحصیل در مدارس بین الملل قبرس شمالی زبان انگلیسی است. در این مدارس زبان های ترکی و فرانسه نیز آموزش داده می شود.

دانشگاه ها نیز با توجه به دانشگاه، مقطع و رشته متفاوت است. اما زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تمام رشته های دانشگاه های معتبر قبرس شمالی به زبان انگلیسی است.

مدارس و دانشگاه‌‎های قبرس

شهریه مدارس قبرس شمالی

همانطور که پیشتر در خصوص مدارس دولتی و خصوصی صحبت کردیم مشخص است که هزینه ی تحصیل در مدارس قبرس شمالی هم با توجه به دولتی و یا خصوصی بودن مدارس متفاوت است. در مدارس دولتی قبرس شمالی هیچ هزینه ای از دانش آموزان گرفته نمی شود و تمام هزینه های دانش آموز بر عهده ی مدرسه است.

شما تنها باید هزینه ای بابت لباس مدرسه ی فرزندتان پرداخت نمایید که این هزینه چیزی در حدود 150 تا 250 لیر برآورد می شود. هزینه ی سرویس نیز برعهده ی مدارس است و هیچ هزینه ی دیگری از شما اخذ نمی شود.

بعضی از مدارس برای فعالیت های غیر ضروری خود هزینه ای ناچیز برای یکسال دریافت می کنند که این هزینه هم حدوداً 100 تا 200 لیر است. در قسمت فعالیت های غیر آموزشی در مدارس و دانشگاه های قبرس شمالی در این خصوص توضیحات کامل تری ارائه می شود.

هزینه ی تحصیل در مدارس خصوصی قبرس شمالی سالانه بین 15 تا 20 هزار لیر است. مدارس غیر دولتی در قبرس شمالی از امکانات ویژه ای برخوردارند.

شهریه دانشگاه ها در قبرس شمالی

هزینه تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی نیز با توجه به قبرسی بودن یا نبودن تان، همچنین مقاطع و دانشگاه مورد نظرتان تفاوت است. اگر شما دوران دانش آموزی خود را در قبرس سپری کرده باشید و ملیت این کشور را داشته باشید.

با داشتن پاسپورت قبرس شمالی به عنوان یک قبرسی هزینه های بسیار کمی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور خواهید داشت.

مدارس و دانشگاه‌‎های قبرس

از این رو به طور خاص در مقاله ی دیگری در خصوص شهریه دانشگاه های مختلف قبرس شمالی و شرایط آن مطلبی را ارائه می دهیم. اما در مجموع و به طور میانگین شهریه دانشگاه های قبرس شمالی برای مقطع کارشناسی ارشد از 2.000 یورو شروع و تا 6.000 یورو نیز خواهد بود. به بیش از 90 درصد رشته های دانشگاهی در قبرس شمالی بورسیه تعلق می گیرد.

بورسیه گرفتن در دانشگاه های قبرس شمالی به رزومه و توان تحصیلی شما بستگی دارد. اما می توانید یقین بدانید که در اکثر دانشگاه های قبرس شمالی از حداقل بورسیه 50 درصد بهره مند می شوید.

فارغ التحصیلان این مدارس قادر به ادامه تحصیل در تمامی دانشگاههای جهان از جمله انگلستان، کانادا و ایالات متحده امریکا و… می باشند.

فعالیت های غیر آموزشی در مدارس و دانشگاه های قبرس شمالی

در مدارس قبرس شمالی فعالیت های غیر درسی بسیاری صورت میگیرد. اردوهای تفریحی، آموزشی- آموزش زبان های فرانسه و یونانی در کنار انگلیسی و ترکی- آموزش موسیقی و رقص و … از معمولی ترین آموزش های مدارس قبرس شمالی محسوب می شود.

برگزاری فستیوال ها، همایش ها، سمینارها، کنسرت ها، گردهمایی ها و … نیز در دانشگاه های قبرس شمالی بسیار دیده می شود. دانشجویان در قبرس شمالی معمولاً از هر دلیل و بهانه ای برای برگزاری یک مراسم استفاده می کنند.

مزیت های تحصیل در مدارس و دانشگاههای قبرس شمالی

 • بسیاری از مردم این کشور قبرس شمالی، تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور انگلیس گذرانده اند که این امر باعث شده تا مردم این کشور از بعد فرهنگی و توجه به علم و دانش دارای جایگاه ویژه ای باشند.
 • دانشگاه های قبرس شمالی دارای رنکینگ خوب جهانی هستند از این رو فارغ التحصیلان مدارس و دانشگاه های قبرس از هر مقطعی در بهترین دانشگاه های جهان پذیرفته شده و یا جذب بهترین موقعیت های شغلی شوند.
 • هزینه ی تحصیل در مدارس و دانشگاه های قبرس شمالی هزینه ای مناسب است از این رو تحصیل در مدارس این کشور مورد توجه بسیاری از والدین که مایلند فرزندانشان در خارج از کشور ادامه تحصیل دهند، قرار گرفته است.
 • زبان تحصیل در دانشگاه های کشور قبرس، زبان انگلیسی می باشد و همچنین بیش از 85 درصد از مردم این کشور تسلط عالی به زبان انگلیسی دارند. در مدارس هم می شود به زبان انگلیسی تحصیل کرد و به زبانهای ترکی، یونانی و فرانسه هم مسلط شد.
 • نزدیک بودن کشور قبرس به ایران جز مزایای تحصیل در مدارس و دانشگا های قبرس شمالی است.
 • امنیت در کشور قبرس شمالی به طور مشخص می تواند اصلی ترین دلیل برای زندگی و تحصیل در این کشور باشد. میزان جرم و جنایت در این کشور به نسبت کشورهای منطقه (ترکیه، ایران، یونان و …) نزدیک به صفر است.
 • اکثر مدارس و دانشگاه های این کشور به دلیل وجود شهروندهایی با ملیت متفاوت ترکیبی از دانش آموزان و دانشجویان کشورهای مختلف را در خود می بینید از این رو سیستم آموزش برای تحصیل در مدارس و دانشگاه ها بسیار قوی و مدرن است تا بتواند جوابگوی نیاز های آموزشی آنان باشد.

7 دیدگاه

 • سایت الماس شمال بینظیر بسیار اطلاعات خوبی در خصوص کشور قبرس شمالی رو در سایت شما میشه پیدا کرد
  ممنون از شما

 • خیلی خوب بود ممنون من چون خیلی وقت بود برای تحصیل فرزندم توی قبرس شمالی تحقیق میکردم مطالبتون خیلی کمکم کرد

 • من میخواستم برای ادامه ی تحصیل به کشور روسیه برم ولی سایت شما نظرم رو تغییر داد , میخواستم بدونم اگر بخوام برای دانشجویی به کشور قبرس شمالی بیام معدل من باید چند باشه و ایا برای رشته ی نقشه کشی معماری باید معدل بالای ۱۸ باشه؟ ممنون از شما 🙏🏻

  • نیاز به معدل بالای 18 نیست. لطفا اطلاعات خودتون رو از طریق قسمت تماس با الماس شمال با یکی از مشاوران ما در میون بذارید. با شماتماس گرفته میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.