در این مقاله به جزئیات اجاره خانه در کشور قبرس شمالی خواهیم پرداخت و شما با مطالعه این نوشتار می توانید اطلاعات خود را در خصوص چگونگی قیمت اجاره ی املاک در قبرس شمالی، نحوه ی پرداخت آب، برق، گاز و اینترنت خانه های اجاره ای در این کشور و دیگر مسائل مربوط به اجاره خانه در قبرس شمالی کامل نمایید.

آیا می توان با اجاره ی خانه در قبرس شمالی اقامت گرفت؟

قبل از اینکه وارد جزئیاتی در خصوص اجاره و خرید خانه در قبرس شمالی شویم لازم است بدانید شما با اجاره ی خانه در قبرس شمالی میتوانید اقامت این کشور را بصورت محدود اخذ کنید یعنی اقامتی که نهایتاً به مدت 6 ماه خواهد بود و پس از آن تمدید نمی شود. قبرس شمالی مانند ترکیه نیست و نمی توان با اجاره ی یک ملک برای مدت طولانی در این کشور اقامت داشت.

اجاره ملک در قبرس شمالی

انواع خانه های اجاره ای در قبرس شمالی

خانه های اجاره ای در قبرس شمالی دارای تنوع بسیار زیادی است و به توجه به نیاز شما دسته بندی می شود. انواع املاک برای اجاره در قبرس شمالی مانند فروش به واحدهای استدیو (سوئیت)، یک خوابه، دوخوابه، سه خوابه، ویلایی، ویلایی نیمه مستقل و پنت هاوس ها تقسیم می شوند. همینطور شما می توانید انتخاب کنید که در شهرک ها و یا در شهر سکونت داشته باشید.

وسایل در خانه های اجاره ای قبرس شمالی

در قبرس شمالی، خانه ها معمولا به صورت مبله اجاره داده می شوند. منظور از ‌مبله‌ بودن وجود مبلمان، لوازم بزرگ آشپزخانه مثل یخچال، ماشین لباسشویی، گاز و فر یا ماکروفر، تخت، تلوزیون، میز ناهار خوری، کولرگازی، پرده و … است. در بعضی موارد خانه های اجاره ای با امکانات کامل تری هم پیدا می شوند اما به صورت عمومی تمام واحد ها دارای این وسایل می باشند.

هزینه اجاره ی خانه در قبرس شمالی

در قبرس شمالی اجاره ی خانه به موقعیت مکانی بستگی دارد. هزینه ی اجاره در شهر ها به نسبت شهرک ها پایین تر است. مثلاً در شهر فاماگوستا قیمت اجاره، پایین تر از شهرک های منطقه ی ساحلی لانگ بیچ اسکله است. در شهرها به دلیل بافت قدیمی تر املاک قیمت ها پایین تر است.

با هزینه خرید ملک در قبرس شمالی در مقاله مربوط به آن به طور کامل آشنا شوید.

اجاره ملک در قبرس شمالی

به جدول زیر دقت کنید:

منطقه مسکونینوع واحدمبلغ اجاره
شهرسوئیتبین 1.500 تا 2.000 لیر
شهرک هاسوئیتحداقل 250 پوند
شهریک خوابهبین 1.800 تا 2.500 لیر
شهرک هایک خوابهحداقل 300 پوند
شهردو خوابهبین 2.300 تا 3.000 لیر
شهرک هادو خوابهحداقل 350 پوند

مبالغی که در جدول فوق بدان اشاره شد، حداقل مبالغ اجاره در قبرس شمالی است. اجاره ی خانه ها معمولا ۱ ساله انجام می شود. در قبرس شمالی رهن وجود ندارد، همچنین مبلغی به عنوان پیش پرداخت از مستاجر دریافت نمی گردد. در شهرهای قبرس شمالی مبلغ اجاره ی خانه در هنگام اخذ قرارداد به صورت کامل دریافت می گردد، گاهاً مستاجر می تواند

مطابق توافق با  صاحب ملک اجاره ی یک ساله ی خود را در دو مرحله و شش ماهه پرداخت نماید. در نظر داشته باشید که همیشه یک ماه بیشتر از زمان قرارداد اجاره دریافت می گردد. مثلا برای قراردادهای دوازده ماهه، سیزده ماه اجاره دریافت می شود.

یک ماه اضافه دریافتی در پایان قرارداد و در صورتی که مستاجر به ملک و وسایل خانه آسیبی نزده باشد به او عودت می شود. در شهرک ها میتوان اجاره را به صورت ماهانه پرداخت نمود.

اجاره ملک در قبرس شمالی

هزینه ی برق، آب، گاز و شارژ خانه های اجاره ای در قبرس شمالی

در قبرس شمالی بدلیل عدم بهره مندی از نیروگاه های برقی قوی برای تولید برق، همینطور نبود مخازن نفت و گاز در این کشور هزینه ی انرژی متوسط رو به بالاست. هر چند در ماه های گذشته یکی از عظیمترین منابع گازی دریای مدیرترانه در قبرس شمالی کشف شده اما هنوز این میدان به بهره برداری نرسیده است.

برق

هزینه ی برق در قبرس شمالی متوسط رو به بالا است و برای کنترل هزینه ها باید در ‌مصرف آن صرفه جویی کنید. در حال حاضر اکثر خانه ها دارای پنا خورشیدی برای تولید برق هستند و این میزان هر روز افزایش پیدا می کند. گاهاً منازل برق اضافه ای که پنل خورشیدی تولید می شود را به اداره برق شهرها می فروشند. منازلی که فاقد پنل خورشیدی هستند می توانند به صورت ماهیانه هزینه برق خود را پرداخت نمایند.

این پرداخت به دو روش انجام می پذیرد. اگر خانه ی اجاره ای در پروژه ها باشد باید از طریق اطلاعات پروژه پرداخت شود. به طور مثال توسط شارژ کارت یا از طریق رسپشن مجموعه می توان آن را پرداخت نمود. و اگر در خانه های معمولی و آپارتمان های داخل شهری باشید باید  توسط کد کنتر خانه از طریق اداره برق یا خود پرداز برق و یا به شکل آنلاین مبلغ آن را پرداخت کنید.

آب

آب ‌لوله‌کشی ‌در‌ خانه های قبرس موجود است و برای پخت و پز بدون هیچ مشکلی از آن استفاده می شوند. همچنین اکثر مردم قبرس با استفاده از تصفیه خانگی از همین آب برای نوشیدن نیز بهره می برند. در صورتی که شما تصفیه خانگی ندارید و یا در خانه ای که اجاره نموده اید تصفیه آب وجود ندارد می توانید برای آب آشامیدنی از دبه ها 20 لیتری مخصوص این کار استفاده کنید.

در تمام شهرها و مناطق مکان های ویژه ای وجود دارد که میتوانید به مبلغ 3 تا 4 لیر دبه های 20لیتری را پر نمایید. هر چند فروشنده های سیاری نیز وجود دارند که در 24 ساعت شبانه روز آماده خدمت رسانی به شهروندان هستند و شما می توانید 20 لیرت آب را به به مبلغ 7 لیر از آنها تهیه نمایید. این فروشنده ها موظفند دبه های 20 لیتری را در مکانی که شما مشخص میکنید تحویل دهند.

برای پرداخت آب بها (آب لوله کشی) هم‌ می توانید مانند پرداخت برق اقدام کنید. در صورت پرداخت حضوری باید به شهرداری مراجعه شود.

قیمت ملک در قبرس شمالی

گاز

خانه های قبرس شمالی لوله کشی گاز ندارند. شاید این موضوع برای ما ایرانی ها که همیشه از لوله کشی گاز بهره برده ایم مساله ی عجیبی باشد در حالی که مردم قبرس نبود گاز را احساس نکرده و هیچ کمبودی در خصوص نبودن آن در خود نمی بینند.

هر چند نبود لوله کشی گاز در خیلی از کشور های اروپایی و حتی کشورهای خاورمیانه که دارای مخازن و منابع نفت و گاز هم هستند چیز عجیبی نیست. مثلا کشور عمان که از لحاظ اقتصادی پیشرفت بسیار خوبی داشته و ارزش پولی آن دو و نیم برابر بالاتر از دلار است و ذخایر نفت و گاز بسیاری هم دارد، هنوز دارای لوله کشی گاز نیست.

در قبرس شمالی به دلیل وجود 320 روز آفتابی معمولا از بخاری استفاده نمی شود و در صورت وجود سرما هم از بخاری برقی و اسپلیت های گرمایی استفاده می کنند. در مجموع اکثر وسایل در قبرس شمالی برقی هستند. برای پخت پز هم معمولا از گاز های برقی بهره می گیرند در غیر این صورت کپسول های گازی وجود دارد می می توانید از ان استفاده کنید.

سرویس فروشنده های سیار کپسول گاز با یک تماس کپسول خالی شما را گرفته و در ازای آن یک کپسول پر در اختیار شما قرار می دهند. وظیفه ی باز و بسته کردن کپسول هم بر عهده ی سرویس های فروشنده ی آن است.

آبگرمکن ها نیز معمولا برقی هستند و کافی است 10 تا 15 دقیقه قبل از دوش گرفتن آن را روشن نمایید.

اینترنت

معمولا در تمام خانه های اجاره ای در قبرس شمالی اینترنت بی سیم وجود دارد. هزینه ی آن نیز با توجه به سرعتی انتخابی تان متفاوت است.

شارژ ساختمان برای خانه های اجاره ای در قبرس شمالی

تمام خانه ها دارای شارژ ساختمانی هستند و بسته به شرایط خانه هزینه ی شارژ  متفاوت است. هزینه ی شارژ شامل برق راه پله، برق کنتر، پمپ آب، آسانسور، نظافت و دیگر هزینه های مربوط به ساختمان می باشد. در قرارداد شما قید می شود که هزینه شارژ ساختمان با صاحب خانه خواهد بود و یا مستاجر مکلف به پرداخت آن است.

معمولا در شهرک ها به دلیل وجود امکانات رفاهی بیشتر هزینه شارژ ماهانه بیشتر از خانه های اجاره ای در داخل شهرهای قبرس است. در بعضی مناطق این هزینه به صورت ماهانه پرداخت میشود و در بعضی موارد به صورت سالانه. در شهر معمولاً صاحب خانه ها به صورت سالانه و در همان اول قرارداد این مبلغ را از مستاجر اخذ می نمایند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.