قبل از آنکه اقدام به خرید ملک در قبرس شمالی نمایید و یا اینکه پای برگه ای را به عنوان قرارداد و سند ملکی در قبرس امضا کنید حتما اطلاعات خود را در خصوص سند آن ملک کامل کنید. برای توضیح این مفهوم دانستن تاریخ قبرس و مرور آن لازم است.

در این مقاله به بررسی انواع سند ملکی در قبرس شمالی می پردازیم. تازه ترین مصوبات مجلس جمهوریت ملی قبرس را مطرح می کنیم و در خصوص قراردادهای تحت پیمان شرکت الماس شمال North Diamond و نوع اسناد ملکی آنان آنچه لازم است را با شما در میان می گذاریم.

انواع سند در قبرس شمالی

تاریخچه ی اسناد ملکی در قبرس شمالی

کمتر از نیم قرن پیش کشور قبرس درگیر مناقشاتی داخلی بین ترک نشینان و یونانی نیشینان ساکن جزیره شد. جنگی که باعث جدا شدن دو قبرس و تقسیم این جزیره به قبرس شمالی و جنوبی گردید. پس از صلح، یونانی هایی که در شمال جزیره بودند به جنوب آن کوچ کردند و همینطور ترک هایی که در جنوب جزیره بودند به شمال جزیره نقل مکان نمودند. اما در این جابجایی چه اتفاقی برای املاک این افراد افتاد؟ دقیقاً همین کوچ کردن شرایط اسناد ملکی در قبرس را دستخوش تغییرات اساسی کرد.

خیلی از مردم می دانند در آینده قبرس شمالی یا به عنوان کشوری مستقل مورد تایید اتحادیه اروپا قرار میگیرد، یا با قبرس جنوبی متحد می شود از این رو سعی می کنند در خرید های خود به نوع اسناد مورد معامله اهمیت بیشتری دهند.

شرکت ما نیز می کوشد تا ایده آل ترین آینده را در خصوص نوع قرارداد برای هموطنان عزیز فراهم آورد. از این رو از معتبرترین شکل اسناد ملکی برای قرارداد بهره می گیرد. هر چند اخیراً و در سال 2021 دولت جمهوریت قبرس شمالی رسماً اعلام کرد که از این پس تنها یک نوع سند خواهد داشت و آن سند ملی جمهوریت قبرس شمالی خواهد بود.

با این حال اسناد پیش از این همچنان سه نوع بوده و در صورت معامله ی جدید به سند ملی جمهوریت قبرس شمالی تغییر نام خواهند داد.  در ادامه به بررسی اشکال مختلف اسناد ملکی در قبرس شمالی خواهم پرداخت.

انواع سند در قبرس شمالی

انوع سند در قبرس شمالی

  1. نوع اول سند در قبرس شمالی : سند ملکی ترکیش (Turkish Title)
  2. نوع دوم سند در قبرس شمالی: سند ملکی معاوضه ای (Exchange)
  3. نوع سوم سند در قبرس شمالی: سند ملکی فاقد اعتبار قانونی

سند ملکی ترکیش در قبرس شمالی (Turkish Title)

سند ملکی ترکیش در قبرس شمالی معتبرترین سند ملکی در قبرس محسوب می شود. این سند متعلق به زمین ها و یا املاکی است که مالکان آن از ابتدا قبرسی بوده اند، و هم اکنون نیز ساکن قبرس هستند. هیچ مناقشه و یا معارضی برای این نوع اسناد و مالکیت آن وجود داشته، ندارد و نخواهد داشت. این اسناد مانند اسناد منگوله دار در ایران است. دارای بیشترین اعتبار و البته بیشترین قیمت در میان انواع اسناد ملکی قبرس بوده و شرکت ما نیز غالباً املاکی را به مشتریان پیشنهاد می دهد که دارای این سند ملکی باشند.

سند ملکی معاوضه ای در قبرس شمالی (Exchange)

این نوع اسناد ملکی در قبرس شمالی نیز دارای ارزش و اعتباری به سان نوع اول اسناد هستند. همانطور که از نام این نوع سند های ملکی پیداست، به زمین ها یا املاکی اطلاق می شود که به صورت پایاپای مابین قبرس شمالی شمالی و جنوبی تبادل شده است.

انواع سند در قبرس شمالی

پس از پایان جنگ در قبرس و مذاکرات صلحی که بین دو طرف صورت گرفت زمین ها و املاکی که طرفین در سمت دیگر جزیره داشت ارزش گذاری گردید. در ادامه معادل ارزش زمین ها به طرفین پول و یا زمین و املاکی در طرف دیگر پرداخت شد. این زمین ها و املاک به صورت رسمی و قانونی معاوضه شده و در اداره ثبت قبرس (شمالی و جنوبی) دارای ارزش و هم تراز با اسناد ترکیش هستند.

سند ملکی فاقد اعتبار قانونی

اسناد ملکی فاقد اعتبار در قبرس شمالی به اسنادی اطلاق می شود که هنوز مالکان آن مشخص نیستند. یعنی قبرس شمالی و جنونی نتوانسته اند در خصوص این املاک به توافق برسند. این زمین ها و یا املاک در پروسه ی معاوضه قرار دارند، ممکن است دو دولت در خصوص این اسناد به مصالحه و توافق برسند و ممکن است همچنان عدم تفاهم در این ارتباط ادامه دار باشد. از این رو خرید و یا ساخت و ساز در زمین ها و املاکی با این نوع اسناد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

شرکت سرمایه گذاری الماس شمال North Diamond قبل از توافق و قرارداد با شرکت های سازنده در خصوص نوع سند تحقیق نموده و تنها در صورت قابل اعتبار بودن اسناد آن را به شما معرفی و یا در سایت خود قرار می دهد. شما می توانید با مشاوره گرفتن از همکاران ما در شرکت الماس شمال North Diamond از نوع اسناد ملکی در قبرس مطلع شوید و از سرمایه گذاری و آینده نگری خود مطمئن باشید. ما تا انتها همراه شما خواهیم بود.

4 دیدگاه

  • چه خوب بابت اطلاعات از سند املاک در قبرس شمالی رو میزارید
    مرسی از شرکت North diamond بابت اطلاعات کامل در مورد قبرس شمالی

  • سلام خسته نباشید . پس ما میتونیم به مدت ۶ ماه خونه اجاره کنیم و اونجا اقامت ۶ ماهه ی موقت داشته باشیم .درسته

    • از قسمت تماس با الماس شمال فرم درخواست مشاور رو پر بفرمایید در کمتر از 24 ساعت همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.