بررسی ساختار نظام آموزش قبرس شمالی

چکیده مقاله

بررسی ساختار نظام آموزش در قبرس شمالی، معرفی مقاطع تحصیلی به همراه جزئیات کلیدی آن‌ها، اگر قصد مهاجرت به همراه فرزندان خود به قبرس شمالی را دارید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتهای مطالعه کنید.

روزی که تصمیم به مهاجرت می گیرید یکی از بزرگترین دغدغه هایی که با آن مواجه می شوید هماهنگی و یا عدم هماهنگی سیستم آموزشی کشور مقصد و سیستم آموزشی ایران است. این اتفاق مخصوصاً برای آن دسته از خانواده هایی ایجاد می شود که فرزند دانش آموز و یا دانشجو دارند.

  • آیا فرزندمان در قبرس شمالی می تواند ادامه تحصیل دهد؟
  • مقاطع تحصیلی در قبرس شمالی چگونه است؟
  • دانش آموزان در مقطع مختلف تحصیلی در قبرس شمالی چگونه نمره می گیرند؟

پاسخ این سوالات و سوالاتی دیگر در خصوص تحصیل در مدارس و دانشگاه های قبرس شمالی را با مطالعه این مقاله از North Diamond Investment  بدست می آورید.

تحصیل در مدارس قبرس شمالی

ساختار کلی نظام آموزشی کشور قبرس

در سالهای اخیر سیستم آموزشی کشور قبرس شمالی پیشرفت چشمگیری داشته است و همین پیشرفت سبب شده تا فارغ التحصیلان رشته های مختلف در کشور قبرس شمالی به راحتی بتوانند در مقاطع مختلف از دانشگاه های معتبر جهان پذیرش بگیرند و یا در مصاحبه های گوناگون مورد پذیرش موقعیت های شغلی زیادی باشند.

مدارس قبرس شمالی به دو دسته مدارس دولتی و غیر انتفاعی تقسیم می شوند که هر دوی این مدارس از امکانات و مزایایی قابل قبولی برخوردارند. به دلیل وجود مردم ملیت های مختلف در کشور قبرس شمالی مدارس بین المللی در این کشور از زبان انگلیسی و مدارس دولتی از زبان ترکی استفاده می کنند. البته در تمام مدارس زبان های دیگری چون فرانسوی و یونانی نیز آموزش داده می شود.

نظام آموزشی کشور قبرس شمالی به پنج دوره کلی تقسیم میشود که شامل :

آموزش پیش دبستانی ………………………………… Preschool Education

آموزش دوره دبستان ………………………………………. Primary Education

آموزش دبیرستان دوره اول و دوم ………………. Secondary Education

آموزش آکادمیک و دانشگاهی ……………………………. Higher Education

آموزش آزاد و غیر رسمی ………………………………. Informal Education

تحصیل در دوره پیش دبستانی قبرس شمالی

شما می توانید فرزندانتان را که بین 4 تا 6 ساله هستند در دوره ی پیش دبستانی و در مهدکودک ثبت نام کنید. مهدکودک ها و پیش دبستانی های قبرس شمالی نیز به دو دسته ی دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و شما می توانید مطابق میل و سلیقه ی خود فرزندتان را در یکی از این مدارس ثبت نام نمایید. دوره ی پیش دبستانی در کشور قبرس شمالی کاملاً اختیاری است.

تحصیل در دبستان قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی – دوره دبستان

مقطع دبستان در کشور قبرس شمالی مانند ایران شامل دوره شش ساله می باشد. دوره ی شش ساله دبستان (ابتدایی) در کشور قبرس همانند ایران برای سنین ۷ الی ۱۲ سال برگزار می شود.

تحصیل در دوره دبیرستان

مقطع دبیرستان در قبرس شمالی مانند ایران شامل دو دوره است. دوره اول و دوم که هر کدام به مدت سه سال به طول می انجامد. این مقطع از 12 سلگی آغاز و تا 18 سالگی ادامه می یابد. مدارس دبیرستان در قبرس شمالی نیز به دو بخش دبیرستان های دولتی و غیرانتفاعی تقسیم می شود.

دبیرستان های غیرانتفاعی در قبرس به دلیل امکانات و شرایطی که برای دانش آموزان فراهم می کند و آموزه های غیر درسی که در این دبیرستان ها مطرح می شود سبب جذب پر رونق فارغ التحصیلان در رشته های مختلف و بازار کار می‌گردد. البته مدارس دولتی نیز برنامه های غیر درسی مناسبی برای پیشرفت دانش آموزان خود در مقاطع مختلف دارد.

دوره سه ساله ی دوم دبیرستان در قبرس شمالی نیز مانند ایران است. دانش آموزان برای سه سال دوم دبیرستان با بهره گیری از مشاوره های کارشناسان، رشته ی تحصیلی خود را انتخاب می کنند تا بتوانند در رشته ی مورد علاقه خود به تحصیل به پردازند.

نکته ی جالب در نظام آموزشی قبرس آن است که دانش آموزان قبل از شروع به تحصیل در رشته ی مورد نظر خود می توانند در محیط های مختلف کاری متناسب با رشته ی خود قرار گرفته و از نزدیک با آن حرفه آشنا شوند و با دیدی کامل تر رشته ی مورد نظر خود را برگزینند.

تحصیل در قبرس شمالی

در ایران رشته های دبیرستانی به گروه های اصلی ریاضی و فیزیک، علوم انسانی، هنر، علوم تجربی و … تقسیم می شوند و تمام رشته ها، زیر مجموعه ی این رشته ها هستند در قبرس شمالی نیز رشته های تحصیلی در دبیرستان به گروه های زیر تقسیم می شود:

  • گروه مطالعات كلاسيک
  • گروه رياضيات، فيزيك و شیمی
  • گروه رياضيات و اقتصاد
  • گروه آموزش مهارتهاي كارمندي و حسابداری
  • گروه زبانهاي خارجي و مطالعات اجتماعي

روش نمره دهی در دبستان های قبرس شمالی

در دبستان های قبرس شمالی مانند ایران نمرات به صورت توصیفی است.

خیلی خوب

خوب

قابل قبول

نیاز به تلاش

روش نمره دهی در دبیرستان های قبرس شمالی

سیستم نمره دهی         ۱-۱0

بالاترین نمره   ۱۰      

نمره قبولی        ۵        

کمترین نمره     1