در این مقاله از گروه الماس شمال به طور خاص به بررسی تفاوت ترکیه و قبرس می پردازیم. لازم به ذکر است آنچه در مقاله ی ” تفاوت های ترکیه و قبرس” می خوانید مشاهدات عینی نگارنده طی مدتها زندگی در کشورهای ترکیه و قبرس است و سعی شده تا در صحت و صداقت کامل تفاوت های دو کشور ترکیه و قبرس به خواننده منتقل شود.

در ابتدا باید بدانید مقایسه دو کشور ترکیه و قبرس کاملاً کار اشتباهی ست، هرچند این دو کشور دارای شباهت زیادی هستند اما معنای زندگی در این دو کشور متفاوت است. صحبت را با طرح یک مثال روشن تر می کنم: شما می توانید کشور اسپانیا را با جزایر قناری مقایسه کنید!؟ مسلماً خیر. منظور نگارنده این نیست که قبرس، جزایر قناری ست یا ترکیه مانند اسپانیا. هدف ابعاد تفاوت ترکیه و قبرس است.

تفاوت بین ترکیه و قبرس

جزایر قناری از ایالت های خود مختار اسپانیاست و مردمی که برای زندگی به این جزیره می روند به دنبال، آرامش و لذت بردن از زندگی هستند. آن گونه که مهاجرین به قبرس شمالی هم برای آرامش، امنیت و لذت بردن از زندگی این کشور را انتخاب کرده اند.

از این رو می توان ارتباط اسپانیا و جزایر قناری را مانند ترکیه و قبرس دانست با این تفاوت بزرگ که قبرس شمالی کشوری مستقل است، نظام سیاسی کاملاً متفاوتی دارد، ارتباطات خود را به عنوان یک کشور مستقل ایجاد می کند و در تلاش است تا قبرس شمالی مستقل را به جامعه ی جهانی معرفی نماید.

برای دانستن تفاوت های ترکیه و قبرس شناخت درآمدها، هزینه ها، شرایط زندگی اجتماعی، رفاه اجتماعی، اوضاع اقتصادی، اوضاع سیاسی، وضعیت شهری، سیاست های داخلی و بین المللی و … بسیار مهم است. برای مردم ایران تفاوت ترکیه و قبرس را نمی توان تنها در نگاه ساکنین این دو کشور به زندگی خلاصه کرد، بلکه باید میزان محبوبیت ایرانی ها در این دو کشور را دانست و با تجریه ی محیطی به بیان تفاوت ترکیه و قبرس پرداخت.

با علم به موضوعات مطروحه ی فوق در لیست کردن تفاوت‌های ترکیه و قبرس می توان به موارد زیادی اشاره داشت که در ذیل این مقاله به مهمترین تفاوت های این دو کشور می پردازیم.

ترکیه بهتر است یا قبرس؟

جواب به این سوال هر چه باشد اشتباه خواهد بود. بهتر بودن موضوعی نسبی است که معیارهای آن برای من یک چیز و شاید برای شما که این مطلب را می خوانیم چیز دیگری باشد. در بیان تفاوت های ترکیه و قبرس گفتن این جمله که ترکیه کشور بدی ست اشتباه محض است، همانطور که نمی توان این صفت را به قبرس شمالی اطلاق کرد. هر دوی این کشورها از لحاظ متفاوت دارای ویژگی ها و مشخصات منحصر به فردی هستند.

شما برای پاسخ به این سوال که آیا ترکیه بهتر است یا قبرس باید به ویژگی های کشور ترکیه و قبرس مسلط باشید. در زبانی ساده اکثر شهرهای ترکیه شلوغ و مدرن هستند و اکثر شهرهای قبرس شمالی، آرام و شاد. انتخاب اینکه قبرس بهتر است یا ترکیه بین افراد متفاوت است اما در نگاهی کلی میتوان قبرس را به آن دسته از افراد که علاقمند به آرامش و لذت بردن از زندگی هستند پیشنهاد داد.

تفاوت ترکیه و قبرس در فرهنگ عمومی مردم

هر چقدر به جزئیات زندگی در این دو کشور توجه بیشتری می کنیم تفاوت های بسیار بیشتری را در میان ترکیه و قبرس خواهیم شناخت. مردم هر دو کشور بسیار خون گرم هستند. با این تفاوت بزرگ که مردم در قبرس آرامش بیشتری دارند. کشور قبرس از نظر ارتباطات اجتماعی و سایر موضوعات وابسته، به کشورهای اروپایی نزدیک ترند و ترکیه از این باب به ایران شباهت بیشتری دارد.

تفاوت بین ترکیه و قبرس

منظور از ارتباطات اجتماعی نگاه افراد به زندگی یکدیگر است. در قبرس پوشش، رفتار و … کمتر مورد نگاه و توجه قرار می گیرد در حالی که در ترکیه این موضوع در میان مردم حساسیت بیشتری دارد. فیلترینگ و سیستم پایش افراد و انتخاب ها بیشتر در کشور ترکیه به چشم میخورد و این در حالی ست که در قبرس محدودیتی از این لحاظ دیده نمی شود. میتوان در یک کلام گفت شما در قبرس آزادی بیشتری در سایه قانون دارید.

از بعدی دیگر و برای مردم ایران در خصوص تفاوت بین قبرس و ترکیه توجه به این موضوع مهم است که مردم ایران در قبرس دارای ارزش و اهمیت در خور توجه ای هستند. ایرانی ها در قبرس شمالی به عنوان اساتید دانشگاه، مدیران فروش، صاحبان مشاغل و… مشغول هستند و غالباً سرمایه گذارانی هستند که به پیشرفت این کشور کمک کرده اند از این رو مردم قبرس ایرانی های مقیم این کشور را دوست داشته و ارتباط خوبی با آنها برقرار می کنند. ناچاراً باید عنوان کرد در ترکیه نسبت به مردم ایران دید عمومی مناسبی وجود ندارد.

تفاوت ترکیه و قبرس در امنیت

از دیگر تفاوت های ترکیه و قبرس می توان به موضوع امنیت اشاره کرد. البته هر دو کشور در نگاه کلی و امنیت مرزی و بین الملل ویژگی های مشترکی دارند. هر دو کشور بدور از جنگ اند که البته ترکیه به دلیل تلاش برای حضور موثر در مناسبات بین الملل گاهاً دخالت هایی در امور نظامی منطقه انجام میدهد. مانند آنچه در جنگ قره باغ و میان آذربایجان و ارمنستان در سال 2020 و 2021 اتفاق افتاد.

در قبرس شمالی هم امنیت مرز های این کشور با قبرس جنوبی توسط UN تضمین شده و گاهاً موضوعاتی کلامی میان دو قبرس ایجاد می شود (مانند آنچه پس از بازگشایی شهر ماراش در قبرس شمالی دیده شد) که البته این گفتمان ها معمولا بی هیچ کشمکش و درگیریی به پایان می رسد و مردم متوجه آن نمی شوند. فارغ از امنیت مرزها باید به این موضوع اشاره کرد که بیشترین تفاوت ترکیه و قبرس در امنیت داخلی آن است. امنیت، آسایش و آرامش در خانه ها، کوچه ها، خیابان ها، شهرها و حتی رفتار مرد قبرس دیده می شود که این موضوع را میتوان از ویژگی های بارز این کشور دانست.

اگر ساعت ۳ بامداد میل پیاده روی به سرتان بزند، به راحتی میتوانید در خیابان های قبرس قدم بزنید، درب منازل را باز بگذارید، سوئچ تان را روی ماشین قرار دهید و نگران هیچ چیزی نباشید. حتی اگه روزی موبایلتان را در یک ایستگاه تاکسی جا گذاشته اید میتوانید چند روز بعد برگردید و موبایلتان را درست از همانجایی که جا گذاشته اید بردارید… شاید تعجب کنید اما جرم و جنایت در قبرس شمالی نزدیک به صفر است. آنطور که دیده شده در ترکیه علی رقم وجود و تاثیر پلیس این کشور، جرایم سنگین و… نمیتوان توضیحاتی نزدیک به آنچه در وصف قبرس شمالی گفته شد را بیان کرد.

تفاوت ترکیه و قبرس در قانون پذیری

تمام انگشتان یکدست، یک اندازه نیستند. بی شک این ضرب المثل را بارها و بارها شنیده اید. در این بخش از تفاوت های ترکیه و قبرس نیز باید به این ضرب المثل اشاره داشت و گفت نمی توان پذیرفت در هیچ کجای دنیا، تمام مردم اخلاقی مشابه داشته باشند. بدون شک در تمام کشورها قانون پذیران و قانون گریزان زیادی دیده می شوند. آنچه در این بخش می نویسیم نسخه ای نیست که بتوان آن را به تمام کشور بسط داد اما اگه ضرب المثل مشت نمونه خروار است را شنیده باشید می توانید به راحتی منظور نگارنده را دریابید.

تفاوت بین ترکیه و قبرس

از دیگر تفاوت های ترکیه و قبرس باید به قانون مداری در میان شهروندان اشاره کرد. قریب به اتفاق مردم قبرس شمالی به یکدیگر اهمیت می دهند و این موضوع مخصوصاً در میان قبرسی های اصیل بسیار دیده می شود، آرامش داشتن، دروغ نگفتن، دزدی نکردن و …از دیگر خصایص قابل ذکر مردم قبرس است. کوچک ترین خلاف در این کشور برای مهاجرین مساوی با اخراج از کشور است. از این رو مردم مطیع قانون اند و میزان تخطی از قانون کمتر به چشم می خورد. در این بخش تنها به گفتن خصوصیات مردم کشور قبرس اشاره می کنیم و صحبت در خصوص ترکیه را به مجالی دیگر می سپاریم.

تفاوت ترکیه و قبرس در هزینه های زندگی

در مقاله ای دیگر به تفصیل در خصوص هزینه های زندگی در قبرس و ترکیه صحبت خواهیم کرد ولی در این نوشتار به صورت کلی عنوان می داریم که در یک نگاه هزینه ی زندگی در ترکیه نسبت به حقوق پایه بسیار بالا است و یک شخص متوسط جامعه نمی تواند با حقوق خود به راحتی زندگی کند، اما در قبرس شمالی هزینه ی زندگی نسبت به حقوق پایه بسیار متناسب است.

شما در این کشور میتوانید با حقوق پایه به راحتی زندگی کنید. دقت کنید حقوق پایه کشور ترکیه در سال 2021 و در بهترین حالت حدوداً 2800 لیر است و در قبرس شمالی حدوداً 4000 لیر است. با در نظر گرفتن این موضوع کلیات تفاوت هزینه های زندگی در ترکیه و قبرس را به تشریح ذیل مطالعه بفرمائید:

هزینه برق و گاز در قبرس به نسبت ترکیه پایین تر است.

هزینه رستوران، کافی شاپ و بارها با در نظر گرفتن کیفیت شان در قبرس به نسبت ترکیه پایین تر است.

هزینه خرید ملک در قبرس شمالی و مایحتاج زندگی به نسبت ترکیه پایین تر است.

هزینه قطعات برقی و الکترونیکی در قبرس به نسبت ترکیه پایین تر است.

هزینه خرید ماشین در قبرس به نسبت ترکیه بسیار پایین تر است.

هزینه بنزین در قبرس به نسبت ترکیه پایین تر است.

قبرس منطقه آزاد تجاری‌ست و این موضوع سبب می‌شود تا معمولا هزینه ی محصولات وارداتی بسیار پایین تر از ترکیه باشد.

3 دیدگاه

  • زندگی در قبرس فوق العاده هستش ممنونم از راهنمایی های تیمتون

  • درمورد اینکه ترکیه امنیتش زیاد نیست متوجه هستم و در ترکیه برای مسافرت هم که رفته بودم نگران کیف پول و حتی موبایل تو دستم بودم و یه چیز دیگه هم که بسیار برام ناراحت کننده بود این بود که خانم هایی که با لباس هایی که مناسب نبود در خیابان بودند و شغل مناسبی نداشتند و برای افرادی که بچه دارن و با خانواد هستن این موضوعات جالب نخواهد بود چون این مسایل وجود داره اونجا متاسفانه دید نسبت به زن دید جنسیتی و خوبی نیست و نمیشه شب ها بیرون موند من این موضوعات تو یک ماهی که اونجا مسافرت رفته بودم حس کردم ولی با این توضیحات پیج شما بسیار مشتاق شدم به قبرس بیام .لطفا شرایط رو میشه برای من ایمیل کنید ممنونم ازتون

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *