فرهنگ مردم قبرس شمالی

برای مهاجرت بی شک اولین سوالی که ذهن ما را درگیر خود می سازد این است که “فرهنگ مردم کشوری که به آن مهاجرت می کنم چگونه است؟” در این مقاله در خصوص فرهنگ مردم قبرس شمالی اطلاعاتی را با شما در میان می گذاریم.

فرهنگ قبرس شمالی

تعریف فرهنگ

در لغت نامه های مختلف تعاریف متعددی از واژه فرهنگ وجود دارد. تعاریفی چون علم، دانش، ادب، معرفت، تعلیم ‌و تربیت، آثار علمی و ادبی یک قوم یا ملت و … اما مشخصا آنچه در بیان فرهنگ مردم قبرس، مد نظر نگارنده بوده است ترکیبی از تمام این تعابیر و آنچه ما از آن با عنوان فرهنگ عمومی یاد می کنیم، است. فرهنگ عمومی و فرهنگ عامه ی مردم مجموعه ای از آداب، سنن، عقاید، افسانه‌ها، و حتی ترانه‌های محلی ست که در کشوری وجود دارد.

 در ادامه به بعضی از فرهنگ های مردم قبرس شمالی اشاره می کنیم:

جایگاه فرهنگ در قبرس شمالی

فرهنگ در قبرس شمالی از جایگاه و اهمیت فراوانی برخوردار است. مردم قبرس شمالی می کوشند تا آداب و رسوم قدیمی خود را (که دیگر بخشی از فرهنگ آنان شده) طی مراسمات، جشن ها، و حتی روزمرگی های خود، همواره رعایت کنند. در جشن های ملی و تاریخی میتوان جایگاه عمومی فرهنگ مردم قبرس را دید. احترام گذاشتن به رسومات و فرهنگ های سنتی در قبرس شمالی همیشه پسندیده بوده است.

جایگاه سلام و احوال پرسی در فرهنگ مردم قبرس شمالی

مردم قبرس شمالی در سلام و احوال پرسی کردن نیز مانند ایرانیان دارای فرهنگ جالبی هستند. در میان مردم قبرس شمالی چهار شکل و ادبیات برای سلام و احوال پرسی وجود دارد و این تنوع در زمان های مختلف و با توجه به جایگاه اشخاص متفاوت است. سن و سال، رتبه و درجه و … در انتخاب کلمات در فرهنگ سلام و احوال پرسی مردم قبرس شمالی بسیار اهمیت دارد.

فرهنگ قبرس شمالی

غذاهای مردم قبرس شمالی

یکی از بزرگترین دغدغه های مردم ایران در هنگام مهاجرت شکل غذاها و تنوع غذایی در جزیره ی قبرس است. در جزیره ی قبرس معمولا هر چیزی را می توان پیدا کرد مگر چیزهای بسیار محدودی مانند لپه، زرشک، زعفران. باقی حبوبات و لبنیات و اقلام خوراکی معمولا با کیفیتی بسیار بالا در این جزیره یافت می شوند. در کل غذاهای بومی قبرس برگرفته از فرهنگ مدیترانه ای است فرهنگی که بیشتر به خوراک دریایی اهمیت می دهد و مردم را به خوردن غذای سالم با محصولات تازه و فصلی ترغیب می کند.

درست کردن شربت های مختلف مثل  شربت های عسل، گلاب و درست کردن رب از میوه‌های تازه یکی دیگر از اولویت های مردم بومی قبرس شمالی است.

جایگاه خانواده در فرهنگ مردم قبرس شمالی

مردم قبرس شمالی مانند مردم ایران زمین به خانواده ی خود بسیار احترام می گذارند. با توجه به محدود بودن وسعت جزیره ی قبرس مردم این کشور پس از ازدواج هم معمولا در همسایگی خانواده ی خویش زندگی می کنند. احترام به پدر و مادر از پسندیده ترین فرهنگ های مردم قبرس شمالی محسوب می شود.

در این کشور پدر و مادر مانند آنچه در ایران می بینید زندگی خود را وفق فرزندان خویش می کنند و حتی پس از ازدواج نیز کمک های والدین همراه فرزندان است. البته فرزندان می توانند از هر سنی که فکر می کنند توانایی مستقل زندگی کردن را دارند از خانواده جدا شده و به تنهایی زندگی کنند. در قبرس شمالی اکثر پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیز با خانواده خویش زندگی می کنند.

خونگرمی در فرهنگ مردم قبرس شمالی

از ویژگی بارز مردم قبرس شمالی خونگرمی ساکنان این جزیره است. مردم قبرس شمالی با توجه به مهاجرت تعداد زیادی از مردم سراسر دنیا سالهاست که میزبان گردشگران و توریست های فراوانی هستند. از این رو اکثر مردم می توانند در برقراری ارتباط با مردم دیگر کشورها بدون مشکل موفق باشند.

مهاجرت به قبرس شمالی

در اکثر برخوردها ساکنین بومی جزیره با لبخند پاسخ شما را خواهند داد، خیلی از فروشندگان قبرسی حتی توانایی صحبت به زبان فارسی را دارند. مردم قبرس شمالی همیشه ارتباط خوبی با مردم ایران داشته اند.

مهمان نوازی در فرهنگ مردم قبرس شمالی

یکی دیگر از خصیصه های مردم ترک نشین جزیره قبرس ” مهمان نوازی” آنان است. این مهمان نوازی بازتاب، مهمان نوازی سنتی ترکیه و حتی ایران هست .علاقمندان به تاریخ می دانند که ایران در سالهای بسیار دور بر جزیره قبرس تسلط داشته است و از دیرباز مردم ایران در این جزیره دارای محبوبیت بوده اند.

جشن ها در فرهنگ مردم قبرس شمالی

جشن های مختلفی به مناسبتهای متفاوت در قبرس شمالی برگزار می گردد. جشنهایی که با وجود مهاجران بسیار از کشورهای مختلف دنیا به تعدادشان افزوده شده است. مردم ترک قبرس شمالی در مراسم های مختلف مانند (عروسی ، حنابندان و…) رقص محلی خود را انجام می‌دهند. این رقص ها تنوع بسیاری هم دارد. رقص استقبال، رقص مردان، رقص دستمال، رقص زنان و …

2 دیدگاه

  • ممنون از اطلاعات مفیدتون . فقط یه سوال ایا چیزی هست که حتما باید همراهمون بیاریم از ایران که تو قبرس نباشه؟

    • سلام… می تونید این سوال و هر سئوال دیگه ای که دارید رو در قسمت تماس با الماس شمال مطرح کنید. مشاوران ما با جزئیات شما رو راهنمایی می کنن.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *