شرایط تابعیت و اقامت در قبرس شمالی

ممکن است در میان ما افرادی تفاوت اقامت و تابعیت را ندانند از این رو در بیان منظور خود عاجز بوده و یا برداشتی اشتباه از صحبت فردی دیگر نمایند. در این مقاله به بررسی شرایط تابعیت و اقامت در قبرس شمالی می پردازیم تا مهاجرانی که قبرس شمالی را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب می کنند با اطلاع و آگاهی کامل از چند و چون آن، اقدامات خود را برنامه ریزی نموده و مهاجرتی آگانه داشته باشند.

اقامت قبرس شمالی

هر چند شما می توانید به راحتی و با راهنمایی گرفتن از مشاوران ما به آسان ترین شکل ممکن به اهداف خود دست پیدا کنید.

معنای لغوی تابعیت و اقامت

تابعیت در لغتنامه عمید به  تابع بودن و پیروی کردن است که مترادف آن تبعه، ملیت، اطاعت و فرمانبرداری ست.

اقامت در لغتنامه عمید نیز به در جایی ماندن، اطلاق می گردد. منظور می تواند “اجازه ی کشوری دیگر برای ماندن در آن” باشد.
با دانستن تعاریف دو لغت تابعیت و اقامت می توان به بررسی تابعیت و اقامت در قبرس شمالی و نحوه ی اخذ و شرایط آن پرداخت.

اقامت در قبرس شمالی

همانطور که گفته شد اقامت به معنای اجازه برای ماندن در کشوری دیگر است. شما میتوانید به سه طریق اقامت قبرس شمالی را اخذ نمایید. یا به عبارتی مجوز ماندن در این کشوررا اخذ نمایید:

 1. سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در قبرس شمالی
 2. سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و ایجاد کسب و کار
 3. اقامت دانشجویی

هر سه روش فوق زمان چندانی را تقاضا نمی کند و مراحل انجام آن با همراهی و راهنمایی مشاوران ما برای شما به آسانترین شکل ممکن پیش می رود. فرایند اخذ اقامت قبرس شمالی پیچیده و زمان بر نیست. پاسپورت شما در هنگام ورود به قبرس شمالی (به عنوان توریست) ممهور به اقامتی بین 30 تا 60 روز می شود. هر چند در صورتی که این اقامت تغییر نکند شما می بایست کشور را ترک نمایید.

زمان 30 الی 60 روز برای انجام کلیه امور اداری و رسمی هر سه طریق اخذ اقامت نه تنها کافی بلکه بسیار زیاد است. افراد بالای 60 و کمتر از 18 سال برای ماندن در قبرس شمالی مشکلی نخواهند داشت که در این مورد نیز می توانید اطلاعات کامل را از همکاران ما (در بخش تماس با الماس شمال) دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت قبرس شمالی

برای انجام امور اداری اخذ اقامت  قبرس شمالی به هر کدام از سه روش فوق الذکر داشتن مدارک زیر الزامی است:

 • اصل گذرنامه و کپی تمام صفحات آن
 • اصل سند محل اقامت در قبرس که به نام خودتان است و یا قرارداد خرید از فروشنده (به همراه کپی آن)
 • در صورت حضور در اقامتگاهی اجاره ای، نسخه اصلی و فتوکپی از اجاره نامه
 • تایید نامه ای که از آن به عنوان (گواهی اقامت) یاد می شود و می بایست توسط مختار نوشته شود. این گواهی محل اقامت شما را تائید می کند. مختار در واقع معادل شورا در ایران است که بخش کوچکی از وظایف آن را داراست. شما می توانید به راحتی و از اشخاص بومی سراغ مختار را بگیرید.
 • همراه داشتن 2 قطعه عکس به اندازه 4*6
 • تهیه تمبر از اداره پست (هزینه این تمبر در سال 2021 پنجاه لیر است)
 • افتتاح حساب بانکی در قبرس شمالی. دقت کنید این حساب با توجه به نوع اقامت شما متفاوت است. در خرید ملک و ثبت شرکت شما برای نشان دادن تمکن مالی تان باید مبلغ خیلی بیشتری در این حساب قرار دهید. برای ثبت شرکت 10 درصد از آن مبلغ قابل برداشت نخواهد بود. دانشجویان میتوانند پس از کارهای مربوط به اقامت حساب بانکی خود را افتتاح کنند.

پس از انجام مراحل فوق می بایست تاییده سلامت خود را با انجام آزمایشاتی در قبرس شمالی ارائه دهید. این آزمایشات نشان می دهد که شما مبتلا به بیماری هپاتیت و یا HIV و یا بیماری های واگیردار دیگر نیستید.

اکنون شما مجوز اقامت یکساله خود را بدست آورده و می توانید به مدت یکسال در قبرس شمالی اقامت داشته باشید. این اقامت با توجه به نیاز افراد قابل تمدید است.

اقامت در قبرس شمالی به شما اجازه ی زندگی دراین کشور مانند دیگر مردم، بهره بردن از نظام بانکی، نظام آموزشی، نظام پزشکی و… را به صورت رایگان می دهد. شما با داشتن اقامت قبرس شمالی پاسپورت این کشور را نخواهید داشت.

مجوز اقامت دائم قبرس شمالی

برای گرفتن اقامت دائم قبرس شمالی که از آن به عنوان کارت سفید نیز یاد می شود، باید به نکات زیر دقت کنید:

 • داشتن تمکن مالی
 • داشتن سند ملک شخصی به قیمت حداقل 125.000 پوند
 • اقامت مستمر در قبرس شمالی بیشتر از هفت سال، بدون داشتن سو سابقه (شما در سال نباید بیشتر از 40 روز از کشور خارج شده باشد)
 • افراد بالای شصت سال با داشتن حداقل 3 سال اقامت قبرس شمالی، می توانند برای دریافت کارت سفید شهروندی اقدام نمایند.
 • داشتن بیمه نامه درمانی

با داشتن مدارک فوق شما می توانید برای گرفتن اقامت دائم قبرس شمالی اقدام کنید.

در نظر داشته باشید برای گرفتن پاسپورت قبرس شمالی باید حداقل 11 سال در این کشور اقامت داشته باشید. در این مدت با رعایت شرایطی که پیشتر اعلام شده درخواست پاسپورت می دهید، پس از گذراندن مراحل متفاوت و تایید دادگاه شما می توانید پاسپورت قبرس شمالی را دریافت نماید. گرفتن پاسپورت قبرس شمالی مانند بسیاری از کشورهای دیگر کاری سخت و دشوار است. شخص رئیس جمهور نیز می تواند مستقیماً دستور به صدور پاسپورت برای اشخاص را صادر نماید که معمولا این کار برای نخبگان سیاسی، دانشمندان و سرمایه دارانی که سرمایه قابل تاملی به کشور وارد کنند صورت می گیرد.

2 دیدگاه

 • ببخشید میخواستم نویت مشاوره بگیرم لطفا میشه بگید از چه راهی سریع تر میتونم جواب بگیرم ؟ ممنون

  • می تونید از بخش تماس با الماس شما مشاور خودتون رو انتخاب کنید در کمتر از 24ساعت با شما تماس گرفته می شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.