شهر ارواح، شهر سوخته، شهر مردگان و … نام های است که به منطقه ی واروشا یا همان ماراش در جنوب شهر فاگوستا داده اند. پس از قریب به 50 سال این منطقه در سال 2020 بازگشایی شد و اکنون مکانی برای دیدن تاریخی دست نخورده است.

در این مقاله به معرفی شهر ماراش یا واروشا می پردازیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت ببرید.

واروشا یا همان ماراش کجاست؟

واروشا منطقه ای خالی از سکنه در جنوب شهر فاماگوستا در قبرس شمالی است. منطقه ای که روزگاری مدرن ترین مکان برای تفریح و گردشگری محسوب می شد. پیش از سال 1974 در این منطقه بیش از 40 هتل و 60 هتل آپارتمان فعال وجود داشت. بالغ بر 30.000 نفر در اینجا زندگی می کردند و سالانه گردشگران بسیاری از سراسر دنیا برای تفریح و گردش به این منطقه می آمدند. ساحلی بکر و زیبا، دریایی مرجانی و هوایی دلنشین این منطقه را به نامدارترین منطقه در کل دریای مدیترانه تبدیل کرده بود.

واروشا

می گویند حتی پادشاه آن زمان ایران هم در منطقه ماراش ویلایی داشته است هر چند هیچوقت این ادعا توسط کسی تایید نشد و یا هیچوقت محمدرضا شاه پهلوی در این مکان رویت نگردید اما نامداران بسیاری مانند مرلین مونرو، الیزابت تیلور، ریچارد برتون، برژیت باردو و هنرمندان پر آوازه ی دیگری در این منطقه دارای املاکی بودند که مانند مردم بومی ماراش تمام داشته ی خود را با تمام خاطرات آن جا گذاشته و رفتند. در بعضی از آمارها آمده است که در آن سالها بیش از 11.000 گردشگر میتوانستند به طور همزمان در ماراش سکونت داشته باشند.

از گذشته ماراش شاید دانستن این نکات برایتان جذاب باشد که می گویند اولین هتل 7 ستاره ی دنیا در این منطقه ساخته شد و برخی از هتل ها برای بعضی میهمانی های ویژه تا سال 2020 رزرو داشته اند.

تا پیش از این صنعت گردشگری برای قبرس اصلی ترین منبع درآمد محسوب میشد و ماراش گل سرسبد این صنعت.

چه بر سر ماراش آمد؟

در 3 اوت سال 1974 و پس از دومین عملیات قبرس خالی از سکنه شد. در آن زمان بیست و چهار ساعت به مردم منطقه زمان دادند تا لوازم ضروری خود را جمع کرده و به مناطق دیگر بروند. این زنگ خطر پیش از بمباران هوایی، برای مردم کافی بود که وسایل ضروری خود را برداشته و کوچ کنند. هر چند وعده داده بودند که پس از دو هفته همه چیز به روال عادی بر می گردد و مردم می توانند به خانه های خود برگردند اما سالها از پی یکدیگر گذشت و این منطقه به عنوان منطقه ممنوعه نظامی دست نخورده باقی ماند. بلاخره پس از گذشت حدود 47 سال در تاریخ 8 اکتبر 2020 این منطقه باز شد.

ماراش چرا به نام شهر ارواح شناخته می شود

پس از سال 1974 که منطقه ماراش به عنوان منطقه ممنوعه نظامی در اختیار ارتش ترکیه قرار گرفت هیچ شخصی اجازه ی ورود به آن را نداشت. حتی ساکنان قبلی این منطقه هم نمی توانستند به این منطقه ممنوعه وارد شوند. در زمان این ممنوعیت یک خبرنگار روس برای عکس برداری به صورت مخفیانه وارد منطقه ماراش شد. البته پس از دستگیری و سپری کردن 5 سال حبس برای این خبرنگار روسی، او برای اولین بار منطقه واروشا را با نام شهر ارواح خطاب کرد. این نام همچنان برای واروشا یا همان ماراش باقی مانده است.

واروشا بعد از بازگشایی

پس از آنکه در سال 2020 منطقه واروشا توسط دولت قبرس و با همکاری و حمایت دولت ترکیه باز شد قرار بود این مکان دوباره به محلی برای زندگی تبدیل شود اما شهری که به ارواح تعلق گرفته، دیگر باز پس گیری اش سخت است. پس از بازگشایی ماراش دولت به تمام مردمی که پیش از این در این منطقه سکونت داشتند اعلام می کند که می توانند به منازل خود برگردند.

واروشا

عده ی زیادی در این قریب به 50 سال از دنیا رفته اند اما در این میان افرادی تصمیم گرفتند تا به خانه ی خود برگردند. آنها در ابتدا سعی به بازسازی نمودند اما خرافات محلی و ترس وجود ارواح آنها را پشیمان کرد. عده ی زیادی از ساکنین قبلی این منطقه هم هیچوقت پای خود را به ماراش نگذاشتند تا ماراش را به همان زیبایی 50 سال پیش در خاطر نگاه دارند. ماراشی که نگین مدیترانه بود.

ترسناک مثل واروشا…

هنوز بر در و دیوار ماراش اثرات بمباران و جنگ پیداست، قفلهایی که زنگار بسته و دیوارهایی که برگ درختان هرس نشده تا سقفش رفته… کافه و رستوران هایی که ظروفشان زیر پوششی از خاک پنهان هستند و … حالا دیگر برای مردم یونانی تبار و ترک تبار قبرس تمام خاطراتی که در ماراش جاگذاشته اند دور و تلخ است، دیگر امیدی به بازگشت نیست، نسل ها گذشته و امروز بخشی از این منطقه برای بازدید عموم باز شده است.

ماراش همان شهر ارواح باقی ماند…

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.