کشور قبرس شمالی جزیره ای است که به دلیل موقعیت مکانی و از نظر لجستیک در طول سال ها پایگاه پادشاهان و امپراطوری های زیادی بوده است. به این دلیل، قلعه ها، بندرها، کلیساها، صومعه و دیرهای زیادی در این جزیره کوچک و در مسافتی کوتاه در قبرس شمالی ساخته شده است. در این مقاله به معرفی صومعه بلاپایس (بلاپایز) می پرازیم.

 موقعیت مکانی صومعه بلاپایس

صومعه بلاپایس در فاصله ی 5 کیلومتری شرق گیرنه در جمهوری قبرس شمالی یا قبرس ترک قرار دارد. این جاذبه ی توریستی در محوطه ای کوچک، سرسبز و زیبا در روستای بلاپایس و در جنوب منطقه ی اوزان کوی، بر روی تپه های کایالیک دامنه ی کوه بش پارماک به معنای (کوه های پنج انگشتی) واقع شده است. فاصله ی این صومعه تا شهر گیرنه تنها 5 دقیقه است و بازدید از آن به تمام گردشگران در قبرس شمالی توصیه می شود.

صومعه بلاپایس

نام صومعه بلاپایس

بر فراز کوه های عظیم و زیبای بش پارماک می توان تمام شهر گیرنه را نظاره کرد. مردم روستای بلاپایس با زحمت فراوان صلح را در منطقه ی خود پایدار داشته اند از این رو نام این روستا از لغت فرانسوی Abbey de la paix به معنای صلح گرفته شده است. صومعه بلاپایس نیز نام خود را از این روستا با معنی صلح و آرامش اقتباس کرده است.

تاریخچه صومعه بلاپایس

این صومعه افسانه ای در قرن 13 و 12 میلادی ساخته شده است. معماری این مکان از نمونه های بارز معماری گوتیک است و از جمله محدود آثار تاریخی باقیمانده در قبرس شمالی محسوب می شود که با این سبک معماری ساخته شده است. نخسین ساکنان این صومعه راهبان آگوستین بودند. راهبانی که از طرف صلاح الدین ایوبی در سال 1187 میلادی به اینجا مهاجرت کرده و هدف آنان فتح اسرائیل بوده است.

بخش اصلی این بنا حدود سالهای 1198 تا 1205 میلادی از طرف امپراطور وقت فرانسه “کینگ هوگ سوم” ساخته شده است. بخشی های دیگر این صومعه به مرور زمان به آن اضافه گردید. پس از فتح جزیره توسط عثمانی ها این مکان به کلیسای ارتنکس واگذار شد.

این صومعه در واقع مجموعه ای از ایوان های کوچک است که لارنس دورل نویسنده ی بریتانیایی متولد 1912 درباره آن گفته است: اینجا جایی است که نباید به سادگی از آن گذشت.

صومعه بلاپایس در زمان حاضر

پس از اینکه به سمت روستای بلاپایس حرکت کردید و دامنه کوها را یکی پس از دیگری گذراندید، خیابان ها و کوچه ها را سپری کردید و ساختمانهای باستانی را در کنار ویلاهای شیک و نوساز دیدید، به روستای سرسبز و زیبایی خواهید رسید که کافه ها و فروشگاه های سوغاتی چشم شما را مجذوب خود می کند. پارکینگ صومعه بلاپایس امروزه در محوطه ی پشتی این صومعه واقع شده است. محوطه ای که از آن می توانید منظره ای زیبا از شهر گیرنه و در امتداد آن دریای مدیرانه را مشاهده فرمایید.

صومعه بلاپایس

درختان زیبای میوه، کاج های زیبا و فضای سبز بی نهایت آرامش بخش، پس از بافت سنتی روستا و منظره ی دریا و شهر گیرنه، سومین چیزی است که شما را محو خود میکند. شما می توانید از زیر سایه ی درختان به سمت داخل صومعه حرکت کنید. محوطه ی مقابل صومعه را رستوان و کافه ای زیبا تشکیل داده اند. مجسمه ها، دروازه ها و بافتی دلنشین که شما را مسحور می کند.

محوطه صومعه، بخش غذاخوری، اطاقهای زیرزمینی، آشپزخانه و اتاق اجتماعات صومعه بلاپایس برای عموم مراجعه کنندگان قابل بازدید است.

هر ساله به مناسبت های مختلف جشنواره ها و فستیوال های بسیاری در این روستا برگزار می گردد. فستیوال های موسیقی در اوایل تابستان از بهترین برنامه های این مکان تاریخی است. همچنین از سالن نهار خوری برای اجرای کنسرت، برگزاری همایش و سخنرانی استفاده می کنند. مردم بسیاری از سراسر جهان برای بازدید از این بنای تاریخی به شهر گیرنه و کشور قبرس شمالی سفر کنند.

دلایل شهرت صومعه بلاپایس

اماکن تاریخی و دیدنی در کشور قبرس شمالی به وفور یافت میشود. اما آنچه باعث شهرت روستا و صومعه بلاپایس شده است درختان زیبا، سرسبزی، منظره ی دلنشین، و آرامش مثال زدنی آن است.

رد پای این روستای کوچک را در آثار لارنس دورل می توان بارها و بارها دید. او در کتاب لیموهای تلخ ( Bitter Lemons ) خود در خصوص زندگی در این روستا و آرامش در سایه سار درخت سعادت صحبت می کند. این آرامش و درخت سعادت شهرتی جهانی یافته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.