تحصیل در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی

تحصیلات، توانایی فراگیری و کشف علوم جدید موضوعی است که ما را از سایر موجودات زنده ی زمین متمایز می کند به طوریکه میتوان گفت انسان باهوش ترین موجود روی این کره ی خاکی می باشد. با توجه به اینکه تحصیل از همان ابتدایی ترین سنین زندگی ما نقش خود را بازی می کند به یکی از موضوعات مهم در زندگی تبدیل شده است. از طرفی در سالهای اخیر به ویژه در سال 2022 مهاجرت تحصیلی یکی از مطمئن ترین و آسان ترین راه های مهاجرت تبدیل شده است و قبرس شمالی به علت داشتن مدارس و دانشگاه های بین المللی در سطوح عالی و با هزینه ی کم یکی از مقاصد اصلی افرادی شده که قصد ادامه ی تحصیل در خارج از کشور را دارند. از این جهت در این مقاله سعی شده که به طور مشخص به تحصیل در قبرس شمالی و سیستم آموزشی آن در سال 2022 بپردازیم:

سیستم آموزشی و تحصیل در قبرس شمالی

سیستم آموزشی و تحصیل در قبرس شمالی به گونه ای طراحی شده است که به خوبی طبقه بندی اجتماعی، برابری جنسیتی، تفاوت‌های فردی و محلی را در نظر می‌گیرد، در نتیجه برای تمامی سنین در سطوح پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه و بالاتر تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ قبرس شمالی امکان تحصیل وجود دارد و شعار مدیریتی سیستم آموزشی و تحصیل در قبرس شمالی مبنی بر «آموزش مادام‌العمر» می باشد.سیستم آموزشی و تحصیل در قبرس شمالی توسط وزارت آموزش ملی و فرهنگ مدیریت و کنترل می شود. سیستم آموزشی قبرس شمالی در چند سال اخیر به سرعت رشد کرده است و بسته های آموزشی متنوعی را ارائه می کند که این امر سبب جذب بسیاری از جوانان جویای تحصیل خارجی به ویژه در سطح دانشگاهی شده است.

تحصیل در قبرس شمالی تا سن 15 سالگی اجباری است و می توان گفت نرخ سواد مردم قبرس شمالی تقریباً 100٪ است.از آنجاییکه تحصیل در قبرس شمالی اجباری است برای سنین 5 تا 17 مدارس دولتی قبرس شمالی کاملا رایگان است. همچنین مدارس قبرس شمالی به صورت مدارس دولتی یا خصوصی هستند (اما همه از یک سیستم آموزشی بسیار خوب استفاده می کنند و تفاوت فاحشی بین مدارس دولتی و خصوصی نیست) هر کدام از این مدارس را برای کودکان عزیزتان در قبرس شمالی انتخاب کنید، ترکیبی از کودکان قبرسی یا انگلیسی و بین المللی را در کلاس های درس خواهید دید چون این کشورشهروند انگلیسی زیادی دارد و کودکتان از سنین پایین با فرهنگ غنی انگلیسی و اروپایی آشنا و بزرگ می شود. برخی از مردم به دنبال آموزش خصوصی هستند و برخی دیگر از مدارس دولتی راضی هستند. تحصیل در قبرس شمالی به ترجیحات و امور مالی شما بستگی دارد. مدارس خصوصی در قبرس شمالی برای همه سنین، از مهد کودک و پیش دبستانی تا دانشگاه  وجود دارد.  این مدارس آموزش های ویژه ای برای سنین مختلف ارائه می کنند. فرقی نمی کند شما چه 5 ساله باشید چه 50 ساله سیستم آموزشی و تحصیل در قبرس شمالی به گونه ایست که پاسخگوی تمام سنین است.

طبقه بندی سیستم آموزشی و تحصیل در قبرس شمالی

سیستم آموزشی و تحصیل در قبرس شمالی به 4 طبقه دسته بندی می شود:

  1. پیش دبستانی: پیش دبستانی توسط مهدکودک ها برای کودکان 3 تا 6 سال ارائه می شود. کودکان در قبرس شمالی، (زیر 6 سال) می توانند در مهدکودک های موسسات دولتی و خصوصی شرکت کنند. مهدکودک اجباری نیست.
  2. ابتدایی: آموزش ابتدایی در دو مرحله ارائه می شود. مرحله اول (دبستان) برای گروه سنی 7 تا 12 سال که پنج سال طول می کشد و اجباری است. تمام مدارس ابتدایی دولتی رایگان هستند. مرحله دوم (مقطع متوسطه) به مدت سه سال که برای گروه سنی 13 تا 15 سال در نظر گرفته شده است و این مرحله از آموزش نیز رایگان و اجباری است.
  3. متوسطه: آموزش متوسطه برای گروه سنی 16-18 سال طراحی شده و دارای برنامه آموزشی سه ساله می باشد که این آموزشها توسط دبیرستان ها و مدارس فنی و حرفه ای ارائه می شوند. انواع مختلفی از دبیرستان ها در سیستم آموزشی قبرس شمالی وجود دارد، مانند دبیرستان های دولتی استاندارد، دبیرستان های خصوصی، دبیرستان های علوم، دبیرستان های حرفه ای، دبیرستان های فنی و دبیرستان های هنرهای زیبا.
  4. تحصیلات عالی: در قبرس شمالی، تحصیلات دانشگاهی (سطح لیسانس) به طور معمول 4 سال طول می کشد (به استثنای داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی و رشته هایی از این قبیل که طولانی تر هستند).

تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی

دانشگاه های قبرس شمالی به علت آموزش با کیفیت و استانداردهای بین‌المللی به زبان انگلیسی معروف و شناخته شده هستند. دانشجویان بین المللی این فرصت را دارند که از اعضای هیئت علمی واجد شرایط در استانداردهای بین المللی بهره مند شوند. سیستم آموزش در قبرس شمالی مطابق با سیستم اعتباری آمریکا است. تمام دانشگاه های قبرس شمالی به جز دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU )،  METU-NCC و ITU-TRNC خصوصی هستند. در قبرس شمالی 50 دانشگاه و موسسه آموزش عالی وجود دارد که دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU )، دانشگاه بین المللی قبرس (CIU) و دانشگاه خاور نزدیک (NEU) از مهمترین و معروفترین دانشگاه های قبرس شمالی در سطح بین المللی می باشند. با تحصیل در قبرس شمالی شانس ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه های اروپایی و امریکایی را خواهید داشت.


کار و تحصیل در قبرس شمالی

به صورت پاره وقت در قبرس شمالی دانشجویان اجازه ی کار دارند، با این حال، توصیه می شود مطمئن شوید که مشاغل پاره وقت بر نمرات شما تأثیر منفی نمی گذارد.

اجازه ی اقامت بعد از تحصیل در قبرس شمالی

قانون قبرس شمالی به شما این امکان را می دهد که بعد از اتمام دوره ی تحصیل در قبرس شمالی تا 60 روز در این جزیره ی زیبا بمانید. اگر اقامت شما بیش از 60 روز طول بکشد، باید ویزای خود را به نوع اقامت دیگری مانند اقامت از طریق خرید ملک یا سرمایه گذاری تبدیل کنید.

سود اقتصادی ناشی از تحصیل در قبرس شمالی

بخش آموزش عالی سهم مهمی در اقتصاد قبرس شمالی دارد. دانشجویان خارجی که برای تحصیلات دانشگاهی به قبرس شمالی می آیند را نمی توان دست کم گرفت. قبرس شمالی که از نظر ساختار فرهنگی و شرایط اقلیمی و داشتن دانشگاه هایی با رنک عالی در سطح جهانی به عنوان یکی از بهترین مناطق جهان برای ادامه ی تحصیل محسوب می شود. فضای بین المللی و چندفرهنگی این دانشگاه ها فرصتی را برای آشنایی با دانشجویان از کشورها و فرهنگ های مختلف فراهم می کند.

با توجه به امکانات عالی قبرس شمالی در بخش آموزش چه در مدارس و چه در دانشگاه ها و همچنین هزینه ی پایین زندگی و شهریه ها نسبت به اروپا و آمریکا میتوان به این نتیجه گیری رسید که قبرس شمالی بهترین گزینه برای افرادی است که به دنبال مهاجرت مطمئن و مقرون به صرفه می باشند و همچنین افرادی که قصد ادامه ی تحصیل در آمریکا و اروپا را دارند می توانند با تحصیل در قبرس شمالی و داشتن مدرک معتبر از دانشگاه های اینجا به راحتی برای مقاصد اروپایی و آمریکایی اقدام کنند در واقع قبرس شمالی پلی برای رسیدن به اروپا و آمریکا برای آنها می باشد.

1 دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *