اقتصاد در قبرس شمالی

اقتصاد قبرس شمالی

همواره مسائل اقتصادی و رشد آن بویژه در سالهای اخیر بعد از شیوع و همه گیری کرونا مسئله ی مهم و داغ جهانی بوده و سرمایه داران زیادی بطور پیوسته این بازار را جهت سرمایه گذاری رصد می کنند. رقابت ها بین کشورها بر سر منابع مختلف طبیعی برای افزایش قدرت اقتصادی خود بسیار بیشتر از قبل شده است. با توجه به شرایط موجود، کشور قبرس شمالی که دارای طبیعت بکر، منابع خدادادی خاکی، آبی و گازی فراوانیست، توانسته هدف بسیاری از سرمایه گذاران خارجی و همچنین ابر قدرتهای اقتصادی مانند آلمان، انگلیس و… شود. از این رو در این مقاله به بررسی اقتصاد قبرس شمالی و عوامل تاثیر گذار بر آن در سال 2022 پرداخته ایم.


اقتصاد قبرس شمالی، اقتصادی بر مبنای بازار آزاد

قبل از هرچیز برای آشنایی با اقتصاد قبرس شمالی بهتر است در ابتدا نگاه کلی به موقعیت جغرافیای این جزیره ی زیبا با پتانسیل بالا از نظر اقتصادی داشته باشیم. قبرس شمالی جزیره ای است رویایی در دریای مدیترانه که از شمال غرب با اروپا، از شمال شرق با آسیا و از جنوب با آفریقا مرز آبی دارد. به همین دلیل به شاهراهی برای صادرات در منطقه ی مدیترانه تبدیل شده است. اقتصاد قبرس شمالی بر اساس بازار آزاد عمل می کند که مهمترین بخش این بازار مربوط به  گردشگری و آموزش است. در مراحل بعدی کشاورزی و دامداری در اقتصاد قبرس شمالی نقش مهمی ایفا می کنند. در نتیجه بیشترین سهم در اقتصاد ناخالص ملی مربوط به بخش خدمات که شامل گردشگری، آموزش و تولید بوده که بخش های کشاورزی و صنعت نیز از بخش خدمات حمایت می کنند.

اقتصاد قبرس شمالی در بخش واردات 

از آنجاییکه ارز رایج قبرس شمالی برای رفع احتیاجات روزانه لیر ترکیه می باشد بخشی از اقتصاد قبرس شمالی به ترکیه وابسته می باشد و از نوسانات بازار ترکیه پیروی می کند. البته این وابستگی تنها در خریدها و هزینه های کوچک است.  اکثر صادرات و واردات قبرس شمالی از طریق ترکیه، آذربایجان و انگلیس انجام می شود، به جز مواردی که در منطقه تهیه می شوند. اقلام بزرگتر ممکن است از طریق یکی از بنادر قانونی وارد کشور شوند. در سالهای اخیر رشد اقتصادی در قبرس شمالی رشد قابل توجهی داشته است. برای مثال در سال 2014،  رشد اقتصادی 4.9 درصد بوده که در مقایسه با سال قبلش  2.8 درصد رشد داشته است. این ارقام همچنین ثابت کرد که اقتصاد قبرس شمالی از بخش جنوبی آن حتی رشد بیشتری داشته است. قبرس شمالی در طول دهه اخیر شاهد رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری بوده است. برای نمونه نرخ بیکاری در سال 2015 از 8.3%  (در سال 2014) به 7.4% رسید (نرخ تورم در ژوئن 2015 برابر 3.8 درصد بود.) همچنین در سال 2021 رشد اقتصادی قبرس شمالی 5.5 درصد بوده است که در مقایسه با سال 2020 نیز روند مثبت و افزایشی داشته است.با توجه به رشد اقتصادی در قبرس شمالی، نرخ فقر به تبعیت از آن به طور پیوسته روند کاهشی داشته است که این روند تا به امروز یعنی سال 2022 نیز دیده می شود .

اقتصاد قبرس شمالی در بخش صادرات

اقتصاد بانکی قبرس شمالی از سال 2006 تا 2011 رشد 114 درصدی داشته است. در سال 2014، صادرات قبرس شمالی با افزایش 11.9 درصدی نسبت به سال 2013، 130 میلیون دلار بوده است و واردات با افزایش 3.6 درصدی نسبت به سال 2013، 1.51 میلیارد دلار بوده است. 64.7 درصد از واردات کشور قبرس شمالی از ترکیه و 58.5 درصد از صادرات آن نیز به کشور ترکیه است. مقصد بعدی صادرات از قبرس شمالی به کشورهای خاورمیانه 30.3 درصد بوده که این درصد به شدت رو به افزایش است. همچنین صادرات به اروپا در سال 2014 حدودا  6.2٪  و همچنین واردات از اتحادیه اروپا 15.5٪ از کل واردات بود.

اقتصاد قبرس شمالی از جهت صادرات تا حد زیادی مربوط به محصولات کشاورزی می باشد. در سال 2012، 32.4 درصد محصولات صادراتی را محصولات خام کشاورزی و 50.8 درصد را محصولات کشاورزی فرآوری شده تشکیل می دهند. مهمترین محصولات صادراتی به ترتیب درآمدی که تولید می کنند لبنیات، مرکبات، مرغ و سیب زمینی است.


اقتصاد قبرس شمالی  کشف منبع گاز در قبرس شمالی

در سال 2011 با پیدا شدن منبع گازی عظیم در منطقه ی مدیترانه مناقشه بابت استفاده از این منبع گازی و شراکت با قبرس شمالی بالا گرفته است و این یک موقعیت عالی برای رشد اقتصادی بیشتر قبرس شمالی و همچنین بیشتر دیده شدن آن در مدیترانه و جهان خواهد بود. به طوریکه شرکتهای زیادی از آمریکا و اروپا شروع به سرمایه گذاری در قبرس شمالی کرده اند که همین مساله در رشد اقتصادی و کاهش درصد بیکاری آن تاثیر بسزایی دارد. قبرس شمالی با موقعیت استراتژیک و همچنین کشف منبع گازی عظیم خود یک محیط تجاری مساعد و فرصت عالی را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم کرده است. جمهوری قبرس شمالی که دارای زیرساخت های توسعه یافته است مکانی جذاب برای سرمایه گذاران و همچنین با محیط تجاری باکیفیت خود انگیزه های سرمایه گذاری مختلفی را فراهم می کند. علاوه بر این، اقتصاد کوچک اما با رشد سریع قبرس شمالی مزایای اقتصادی زیادی را برای سرمایه گذاران داخلی فراهم کرده است.

اقتصاد قبرس شمالی و صنعت توریسم و گردشگری

همان طور که اشاره شد بخش گردشگری قبرس شمالی یکی از بازارهای اقتصادی اصلی آن است که اخیرا شاهد سطوح بالایی از رشد بوده است. در سال 2013 بیش از 1.23 میلیون توریست از قبرس شمالی بازدید کردند که تعداد آنها در مقایسه با سال 2006 بیش از دو برابر شده بود ( 570000 توریست).  البته در سالهای 2020 و 2021 به علت همه گیری کرونا و قوانین مربوط به آن تعداد مسافرتها در کل جهان دستخوش تغییر قرار گرفت که این مساله در مورد قبرس شمالی هم صدق می کرد اما از سال 2022 به بعد و کم شدن محدودیتهای کرونایی سفر به این جزیره ی زیبا با شدت بیشتر از قبل در حال انجام شدن می باشد و توریستهای بیشماری از اروپا به این کشور در حال سفر و همچنین سرمایه گذاری می باشند.


اقتصاد قبرس شمالی و تاثیر دانشجویان بر آن

فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر بین المللی قبرس شمالی نقش فعالی در کارآفرینی و همچنین پایین آوردن نرخ بیکاری دارد که این مساله نتیجه ی مثبت در رشد اقتصادی کشور را در پی داشته است. اتاق اقتصاد و بازرگانی در قبرس شمالی با تلاش جهت توسعه اقتصادی و حفاظت از فعالیت های تجاری، صنعتی، گردشگری و کشاورزی و ضمنا حمایت و مشاوره به بازرگانان و همچنین گردآوری و ارسال اطلاعات و اخبار در مورد مسائل اقتصادی کشور به افراد مربوطه، ارائه اطلاعات درخواستی توسط مقامات رسمی و ارائه یا تسهیل دستیابی به اطلاعات مورد نیاز اعضا تشکیل شده است که این مساله باعث شفافیت در اقتصاد این جزیره ی امن شده است.

در آخر با توجه به اینکه در سالهای اخیر قبرس شمالی قطب ترانزیت و شاهراه اقتصادی سه قاره ی اروپا، آسیا و آفریقا بوده و همچنین منبع گازی عظیم که در آبهای این جزیره ی زیبا کشف شده نشان دهنده ی رشد اقتصادی مثبت و رو با بالای این جزیره ی رویایی می باشد و سرمایه گذاری در هرزمینه ی در این کشور بسیار سودبخش خواهد بود.

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.